Ekonomik Kazanç

Şu zamana kadar içme suyuna ne kadar harcama yaptığınızı hiç düşünmüş müydünüz? O anda çok yüksek bir meblağ harcaması yapmadığınız pek farkına varmamış olabilirsiniz. En basitinden alkali su arıtma sisteminiz yok ise damacana ile aldığınız, son bir aylık içme suyunuzun ne kadar tuttuğunu hesaplayın. Bunun üzerinden senelik harcamanızı düşündüğünüzde tam anlamıyla ne kadar fazla harcama yaptığınızı görmüş olursunuz.

Pro su arıtma sistemleri olarak sizlere ufak bir hesaplama yapmak istedik. Dört kişilik bir ailede yaşadığınızı varsayarsak sağlıklı yaşam için her aile bireyinin günde iki litre su içmesi gerekir. O zaman bir günde bu evde toplamda 8 litre su tüketilecektir. Bir senede bu ailenin toplam harcayacağı su miktarı da 2.920 litre olmaktadır. Evlerinize sipariş ettiğiniz damacanaların çoğu standart olarak 19 litrelik gelmektedir. Standart damacanaları baz alalım ve senelik su ihtiyacınızın kaç damacanaya denk geldiğini bulalım;

2.920 L / 19 L = 157 damacana

Bu hesaplama gösteriyor tam olarak su arıtmalı sebil değil de damacana tercih ettiğinizde bir senedde 157 tane damacana tüketiyorsunuz. Bir damacana için verdiğiniz ücreti de 7 TL olarak kabul edersek bir seneden toplamda harcadığınız ücret 1.078 TL olur.

Yapılan bu basit hesaplama sadece sizin içme suyunuza özel olarak yapılmıştır. Bu suları bir de çaylarınızda, kahvelerinizde ve yemeklerinizde kullanıyorsunuz. Durum böyle olunca yaptığınız su harcamalarınız da daha fazla olacaktır. Tüm bu harcamayı göz önünde bulundurduğunuzda 20 senede bir araba parasını sadece içme suyunuza harcadığınız ortaya çıkıyor.